Üniversite Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu 2016,Başvuru Sonuçları

Üniversite Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu 2016 başvuru sonuçları aşağıdaki listede belirtilmiştir. Asil listede ismi bulunan öğrencilerin 09 Ağustos 2016 Salı günü saat 17:00'ye kadar etkinliğe katılacaklarını taahhüt ettiklerini belirten, Onaylı Güncel Transkript ve Öğrenci Belgesi ya da taranmış halini bulunduran bir e-postayı mcs@tubitak.gov.tr adresine göndermeleri gerekmektedir. Hatırlatmak isteriz ki başvuru sırasinda verilen bilgilerin doğruluğunu teyit eden onaylı belgelerin etkinliğe gelirken orjinallerinin getirilmesi gerekmektedir. Bu belgeleri ibraz edemeyen kişilerin etkinliğe katılımına müsaade edilmeyecek olup, yerlerine Yedek Listeden çağrı yapılacaktır.

 

BİLGİLENDİRME (Önemli):

Aşagıdaki bilgilerin önemle dikkate alınması gerekmektedir.

1- Katılım için zorunlu belgeler Onaylı Güncel Transkript ve Öğrenci Belgesi’dir.

2- Üzerinde isim bulunan otobüs/tren bileti aslının ibraz edilmesi durumunda TÜBİTAK BİDEB'in belirlediği çerçevede ödeme yapılacaktır. Uçak veya Yataklı Tren biletleri TÜBİTAK BİDEB tarafından karşılanmamaktadır. Bunun dışında, Yaz Okulu süresince Eğitim, Konaklama ve Yemek ücretsizdir.

3- Tüm eğitim TÜBİTAK TÜSSİDE tesislerinde gerçekleştirilecektir. Konaklama ve Ulaşım soruları için http://tusside.tubitak.gov.tr/tr/ ve http://tusside.tubitak.gov.tr/tr/icerik/Ulasim sayfalarını inceleyebilir ve TÜSSİDE ile bağlantıya geçebilirsiniz.

4- 21 Ağustos 2016 Pazar günü saat 14:00'dan sonra giriş yapılabilecektir. 26 Ağustos 2016 Cuma günü 18:00'de çıkış yapılacaktır.

 

 

Başvuru

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü, TÜBİTAK BİDEB tarafından desteklenen "Üniversite Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu 2016" etkinliği 21-26 Ağustos 2016 tarihlerinde düzenleyecektir. Bu senen 6. kez düzenlenmesi planlanan etkinlik, başvuru yapacak üniversite öğrencileri arasından 30 başarılı öğrenci seçilmesiyle, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde yer alan TÜSSİDE tesislerinde gerçekleştirilecektir. Eğitime başvuru, katılım, konaklama ve yemek TÜBİTAK BİDEB ve TÜBİTAK BİLGEM tarafından ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Önemli Tarihler:

Eğitim tarihi:
21 - 26 Ağustos 2016 
Başvuru tarihi: 01 Haziran 2016 – 01 Temmuz 2016
Başvuru sonuç tarihi: 04 Ağustos 2016 

Başvuru, eğitim, yemek ve konaklama ücretsizdir. Ulaşım TÜBİTAK BİDEB 2229 programı çerçevesince belirlenen kıstaslara uygun olarak rayiç bedeller üzerinden kısmi karşılanacaktır. Katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Eğitim Yeri: TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi, TÜSSİDE Tesisleri

Başvuru Koşulları:

1- 2016-2017 öğretim yılında Üniversite Lisans 2. , 3. ya da 4. sınıfta öğrenim görecek,
2- Genel not ortalaması 4 üzerinden 3.00 ve 3.00’dan yüksek olan veya 100 üzerinden 80.00 ve 80.00’dan yüksek olan,
3- Üniversite Öğrencileri İçin Kriptoloji Yaz Okulu 2016 başvuru formunu dolduran,
4- Başvuru formunda “ Üniversite Öğrencileri İçin Kriptoloji Yaz Okulu 2016'ya neden katılmak istiyorsunuz?” sorusuna verdiği cevapta istekli olduğunu gösteren,
5- TÜBİTAK BİLGEM’in düzenlemiş olduğu bu veya benzeri bir etkinliğe daha önce katılmamış olmak.

 

Başvuru süresi sona ermiştir.

 

Etkinliğin Kapsamı

Etkinlik çerçevesinde verilecek eğitimler üç ana başlık altında toplanmaktadır.

1. Kriptoloji Tarihi: Kriptoloji biliminin doğuşu ve tarihsel gelişimi anlatılacak olup, ikinci dünya savaşında kullanılan ve çok önemli bir yeri olan Enigma tipi şifreleme aygıtları tanıtılması hedeflenmiştir.
2. Kriptografik temel yapıtaşları ve analiz teknikleri: Temel şifreleme tekniklerinden başlanılarak, dizi ve blok şifreleme, özet fonksiyonlar, açık anahtar şifreleme metotları ve protokoller tanıtılacaktır. Bunların yanı sıra şifreleme algoritmalarına yapılabilecek saldırılar ve analiz metotları da ele alınacaktır.
3. Modern uygulama alanlarına örnekler ve yakın gelecek öngörüleri: Kriptoloji biliminin günümüz dünyasında pratik kullanım alanı bulduğu sayısal damgalama, genetik alanındaki ihtiyaç ve kullanımlar, verilerin saklanmasında ve sıkıştırılmasında şifreleme metotları gibi konular anlatılacak olup, bunun yanında başta e-devlet uygulamalarında olmak üzere kişisel bilgilerin saklanması ve mahremiyet gibi kriptografik hizmetlerin sağlanabilmesi için ileri kriptoloji yapıtaşları ve ileri kriptografik protokoller tanıtılacaktır. Gerçekleştirilebilmesi durumunda tüm dünyada büyük değişikliklere yol açacak olan kuantum kriptografi de ayrı bir başlıkta incelenerek, haberleşme sistemleri, kablosuz ağlar ve türleri, güvenlik standartları, tempest ve elektromanyetik anten ve radar sistemleri tanıtılacaktır.

Etkinliğin kapsamlı eğitim programına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 

< geri